TEKBAŞ soyisimli 4 kardeş tarafından 1960’lı yıllarda tarım makineleri tamir atölyesi şeklinde başlayan çalışmalar, daha sonra kamyonlara ilave dingil yapımı işiyle devam etmiştir.

1970’li yıllarda ithal yoluyla ülkemize gelen hububat ekim makinelerinin tamirciliği ağırlıklı olarak yapılmaya başlanınca, bu makinelerin bazı parçalarının imalatı da zorunlu olarak gündeme gelmiştir. Parça imalatı sürecinde sırasında elde edilen bilgi birikimi, kardeşleri makine imalatı yapımına yöneltmiştir. Sonunda TEKBAŞ markasıyla ilk ekim makinesi piyasaya sürülmüştür. O yıllarda büyük oranda makine açığının yanında üretici firma sayısının az olması işleri hızla büyütmüş ve talebin çok fazla oluşu ortakları şirketleşmeye yöneltmiştir. Nihayet 1975 yılında EKER-MAK Zirai Aletler İmalat ve Ticaret Ltd. Şti. adıyla bugünkü şirketin kuruluşu tamamlanmıştır. Başlangıçta POLATLI şehir merkezi içinde kiralık bir atölyede imalat yapan kuruluş, 1980’de bugünkü binasına taşınmıştır. 1986 yılına kadar sadece Kombine Hububat Ekim Makinesi üreten fabrika, bundan sonra üretim çeşidini artırmaya karar vermiş ve 1986’da Tarım Römorkları,1990’da Helezonlu Konveyörler, 1992’de Diskli Gübre Serpme Makineleri ve 1993’de Kazayaklı Kültivatörlerin seri üretimini gerçekleştirmiştir.

GAP’ın devreye girmesiyle sulu tarıma yönelik makine ihtiyacının ortaya çıkması, firmayı, ihtiyaç duyulan makineleri üretmeye yöneltmiş ve 1996’da Kombine Pamuk Ekim Makinesi imalatını gerçekleştirmiştir. Tarım Bakanlığı ile müşterek Ar-Ge çalışmaları yürüten firmamız, Kombine Hububat Ekim Makineleri ile nohut, mısır, soya, fasulye… vb. gibi iri taneli tohumların da ekimini yapabilecek çok amaçlı tohum hücreleri geliştirerek, 1998’de çiftçilerimizin hizmetine sunulmuştur. 1980 yılında 15.000 m² açık alan üzerine 1.500 m² kapalı alan olarak inşa edilen fabrika, üretim kapasitesi ve çeşidinin artmasıyla birlikte 1998 yılında 4.600 m² kapalı alana ulaşmıştır. Kapalı alandaki bu genişleme, tezgâh miktarının artırılmasına da imkân vermiş ve özellikle son yıllarda gelişen teknolojiye ayak uydurularak tam otomatik CNC torna, CNC dik işlem merkezi, CNC plazma gibi bilgisayar donanımlı tezgahları, tarım makineleri imalat sanayiinde ilk kullanan işletmelerden biri olmuştur.

Özellikle 1997’de başlayarak hızla yükseliş gösteren çift çeker yüksek güçlü traktör ithalatı ve bu traktörlere olan talebin artması, böyle traktörlere uygun ekipman problemini de beraberinde getirmiştir. İşte bu ekipman ihtiyacını ilk etapta ithal, hemen ardından da imal etmek amacıyla 1998 yılında yabancı firmalarla (Amazonen-Werke, Lemken… vs.) ortaklık kurulmuş ve tanıtım amacıyla bu ekipmanlar, çiftçilerimizin hizmetine servis garantisi de verilerek sunulmuştur.

Amacı Türkiye ve diğer ülkelerin ihtiyaç duyduğu tarım makinelerini en kaliteli şekilde üreterek mümkün olan en uygun şartlarla piyasaya sürmek olan EKER-MAK, bugün Türkiye tarımında araştırma ve geliştirmeye en fazla pay ayıran firmalarından biridir. 2000 ad/yıl makine üretim kapasitesine sahip olan firmamız, kaliteli üretim açısından çiftçilerimiz tarafından aranılan marka durumuna gelmiş olup, konusunda Türkiye’nin en büyük tarımsal mekanizasyon firmalarından biridir.